Zarząd Województwa Mazowieckiego dn. 30.03.2021 r. podjął uchwałę dotyczącą zatwierdzenia dofinansowania węgrowskiego projektu pn. Zagospodarowanie dawnego browaru przyklasztornego do nowych funkcji usługowo- gastronomicznych wraz z zagospodarowaniem Parku im. Armii Krajowej na potrzeby różnych form aktywności.
Wniosek o dofinansowanie tego projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014- 2020 został złożony przez Miasto Węgrów w 2017 roku do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. Nie został on jednak wówczas wybrany do dofinansowania w trybie konkursowym, znajdował się na pierwszym miejscu listy rezerwowej.
Prosiliśmy i wnioskowaliśmy o przyznanie na tę inwestycję środków finansowych. Bardzo cieszymy się z decyzji Zarządu Województwa Mazowieckiego, ponieważ Miasto Węgrów otrzyma na realizację projektu ponad 6 mln zł. Przedsięwzięcie jest wyrazem troski o ważną dla mieszkańców przestrzeń publiczną przeznaczoną do wypoczynku.
Projekt ma na celu zahamowanie degradacji Parku Miejskiego im Armii Krajowej i zlokalizowanych od jego strony południowo- wschodniej zabytkowego budynku Browaru i Manufaktury. Park im. Armii Krajowej to 3,5 hektarowy teren zieleni w centrum miasta. Zachował się w nim atrakcyjny z punktu widzenia przyrodniczego starodrzew. Jednak zagospodarowanie terenu pozostawia wiele do życzenia- ciągi komunikacyjne są zniszczone i niefunkcjonalne, zieleń jest nieatrakcyjna, brak jest urozmaiconych form małej architektury, brak jest także zaplecza sanitarnego oraz obiektów towarzyszących, sprzyjających budowaniu i w pełni korzystaniu z atrakcyjnej oferty w zakresie kultury i rekreacji.
Nasz projekt poza działaniami związanymi z zapewnieniem właściwej infrastruktury rekreacyjnej poprzez zagospodarowanie parku im AK wraz z bezpośrednim otoczeniem, wiąże się również z zachowaniem dziedzictwa kulturowego. Rewitalizacja zabytkowego budynku dawnego browaru i manufaktury ma na celu nadanie zabytkowym obiektom nowych funkcji nakierowanych na cele społeczne, gospodarcze, rekreacyjne i kulturalne.
Projekt zagospodarowania Parku im. Armii Krajowej zakłada:
- Budowę amfiteatru,
- Układ komunikacyjny (miejsca parkingowe, droga pożarowa, ścieżka rowerowa z towarzyszącym wydzielonym pasem pieszym, komunikacja piesza wewnątrz parku z wyodrębnionym pasem dopuszczającym jazdę na rolkach i deskorolkach, ścieżka deskorolkowa,
- Place reprezentacyjne centralny i wejściowy w tym: fontanna posadzkowa, maszt flagowy, klomby i inne elementy małej architektury,
- Boisko ze sztuczną nawierzchnią przystosowane do gry w siatkówkę, koszykówkę, rekreacyjnie piłkę ręczną i nożną,
- Skatepark, utwardzony plac ze specjalistyczną nawierzchnią mineralno- epoksydową z zamontowanymi na nim stałymi urządzeniami do jazdy na deskorolkach i rolkach,
- Plac rekreacji czynnego wypoczynku dla młodzieży i dorosłych z urządzeniami do gimnastyki: atestowane urządzenie linowe z masztem lub zespołem masztów, siecią liniową do zabaw i wspinaczki, wzbogaconą o membrany, huśtawki wahadłowe, huśtawki sieciowe, pół- domki, most linowy ze zjeżdżalnią ze stali nierdzewnej, elementy ścieżki zdrowia: płotki przeskoków, równoważnia, słupki do slalomu, zestawy do wspinania i podciągania, drabinki poziome, zjazd na linie, urządzenia siłowni plenerowej,
- Zagospodarowanie zieleni, instalacje wodne z nawodnieniem,
- Zasilenie elektryczne amfiteatru, fontanny i gejzerów oraz oświetlenie, rozbudowa monitoringu,
- Odbudowa stawu z istniejącym zasileniem w wodę z własnych źródeł, budową przepustu z piętrzeniem wody na rowie odpływowym. Elementami wyposażenia stawu będą trzy gejzery krajobrazowe z wyrzutem wody w obiegu zamkniętym. Nad odnogą stawu została zaprojektowana kładka, umożliwiająca przejazd rowerowy i przejście piesze.
Projekt parku spełnia wymogi nowoczesnej architektury i jest dostosowany do rosnących potrzeb społecznych. Inwestycja kreuje atrakcyjną przestrzeń od nowa i sprawi, że niezbyt atrakcyjne miejsce zacznie przyciągać ludzi z całego miasta i turystów zachęcając do aktywnego spędzania wolnego czasu w ramach nowych form aktywności rekreacyjnej i kulturalnej oraz umożliwiając organizację imprez i wydarzeń o charakterze integracji społecznej. Inwestycja będzie realizowana, po zabezpieczeniu także środków finansowych Miasta Węgrowa, planowane jej zakończenie jest do grudnia 2022 roku.