Jedzenie, kobiety i śpiew – tak można w skrócie określić tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Węgrowie. Nic dziwnego skoro hasło 2021 r. to "Smaki dziedzictwa".
5 września można było wziąć udział w warsztatach tkackich z Małgorzatą Pepłowską i pójść na spacer po Węgrowie z przewodnikiem. Niewątpliwie najciekawszym wydarzeniem był koncert Stanisławy Celińskiej z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko na dziedzińcu biblioteki. Koncert osobisty, melancholijny, dla wszystkich, którzy szukają ukojenia i spokoju. Publiczność tłumnie przybyła zobaczyć artystkę i oklaskiwała ją gromkimi brawami. I mimo że pogoda trochę się ochłodziła, nikt nie żałował czasu spędzonego pod namiotem.
Gościem 11 września była Joanna Jakubiuk, podlasianka i niezłomna propagatorka smaków tradycyjnej polskiej kuchni regionalnej. Podczas swojego pokazu kulinarnego przygotowała gruszkardę, czyli musztardę z gruszek bez gorczycy, i gąszcz z żurawiny – gęsty sos z dodatkiem jabłek i przypraw. Sosy powstały na podstawie przepisów z książki „Kucharz doskonały” Wojciecha Wielądko z 1783 r. oraz zapisków Marcjanny z Jawornickich Oborskiej, pani na Proszewie, z 1825 r. O tych postaciach, kuchni staropolskiej i liwskich smakach opowiadał w swoim wystąpieniu historyk dr Mirosław Roguski. Podczas spotkania nie zabrakło oczywiście degustacji powstałych produktów wraz z dodatkami.
Podczas EDD dostępna dla odwiedzających bibliotekę była wystawa archeologiczna prezentowana w podziemiach Domu Gdańskiego, a także krosno s. Dominiki Bujnowskiej, która wprowadziła tkactwo dwuosnowowe do Węgrowa.
EDD to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, której celem jest promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 r. Węgrowska biblioteka uczestniczy w EDD od 2007 r.
tekst: MK
zdjęcia: MBP w Węgrowie