W minioną sobotę, 27 listopada 2021 r. pod Domem Gdańskim słychać było wystrzały i huki, a na Rynku Mariackim można było zobaczyć umundurowanych mężczyzn – rakietników Królestwa Polskiego. Okazją ku temu było otwarcie wystawy „Oto dni krwi i chwały”, która przyjechała do Węgrowa z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.
Wydarzenie rozpoczęło się na Rynku Mariackim, na którym można było obejrzeć obóz wojskowy, rekonstrukcje strojów rakietników oraz artylerię jaką dysponowali. Warto zaznaczyć, że sami rakietnicy byli w wojsku formacją elitarną, która stacjonowała w Warce. Główną atrakcją (nie tylko dla najmłodszych) były wystrzały z armat. Demonstrowane były wyrzutnie, a sami rakietnicy chętnie pozowali do zdjęć oraz odpowiadali na pytania.
Następnie wydarzenie przeniosło się do wnętrz Domu Gdańskiego. Na temat początków rakietnictwa na ziemiach polskich w XIX wieku opowiadał archeolog, pasjonat oraz mistrz słowa dr Wojciech Borkowski. Swój wykład opatrzył barwną prezentacją multimedialną.
Po prezentacji w podziemiach wyeksponowano wystawę. Została ona podzielona na dwie części. W pierwszej prezentowane są: warsztat artyleryjski oraz repliki XIX-wiecznych pocisków, które nawet można dotknąć, wszystko jest też wyczerpująco opisane. Pokazane są również rzeczy osobiste poległych. Druga część wystawy poświęcona została sylwetce Konstantego Jana Ordona, Powstaniu Listopadowemu oraz Bitwie o Warszawę we wrześniu 1831 r. Badania prowadzone przez Państwowe Muzeum Archeologiczne przy Reducie Ordona pozwoliły na rzetelne odtworzenie zmagań wojsk polskich oraz rosyjskich. Dzięki wystawie uczczona i podtrzymana zostaje pamięć tamtych dni.
Wystawa „Oto dni krwi i chwały” jest prezentowana w podziemiach Domu Gdańskiego. Można ją zwiedzać w godzinach pracy biblioteki do 2 lutego 2022 r. Organizatorem wystawy jest Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie.