Fundacja Orange rozpoczęła nabór do czwartej edycji programu Pracownie Orange. Łączy on lokalne społeczności we wspólnych działaniach, integruje pokolenia i pozwala rozwijać nowoczesne kompetencje. Program działa już ponad 10 lat i jest skierowany do mieszkańców małych miejscowości i wsi do 40 tys. mieszkańców. Organizacje pozarządowe, biblioteki, domy kultury, koła gospodarzy i gospodyń wiejskich czy młodzieżowe ośrodki socjoterapii mogą stworzyć przestrzeń, która wesprze rozwój ich społeczności. Zapraszamy do rekrutacji.
Wiele Pracowni z poprzednich edycji stało się sercem lokalnej społeczności. Tu mają początek inicjatywy, które budują dialog międzypokoleniowy, aktywizują młodzież, osoby starsze i dają dostęp do nowoczesnej edukacji.
Co można zyskać?
Pracownia Orange to multimedialna świetlica. Fundacja Orange pomaga w jej wyposażeniu w darmowy internet, meble i sprzęty multimedialne (m.in. komputery, telewizory, urządzenia wielofunkcyjne, drukarki 3d i zestawy robotów). Ale, co najważniejsze, wspiera osoby wyznaczone w danej miejscowości do prowadzenia Pracowni w tym, aby miejsce to tętniło życiem, ciekawymi aktywnościami i jak najlepiej służyło mieszkańcom. Organizuje dla nich profesjonalne szkolenia, daje inspiracje i motywuje do działania. Dzięki temu liderzy Pracowni organizują w nich warsztaty z bezpiecznego internetu, programowania, nowoczesnego rzemiosła, druku 3d, wykorzystania VR w edukacji, liczne wystawy i wydarzenia kulturalne.
Jak się zgłosić?
Grupy inicjatywne z danej miejscowości wyznaczają lokal, w którym Pracownia Orange mogłaby funkcjonować. Przygotowują i do 30 kwietnia 2023 r. wysyłają do Fundacji Orange wniosek na www.pracownieorange.pl <https://mailing.pap.pl/c/wuncz8h7vw/54scycieqf>, opisując swój pomysł na wykorzystanie Pracowni Orange dla lokalnej społeczności. Niezależna komisja wybierze i w czerwcu ogłosi listę 20 miejscowości, które zostaną przyjęte do udziału w programie.
Więcej informacji i formularz zgłoszeniowy na stronie www.pracownieorange.pl/rekrutacja/