24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Jest to dzień, w którym państwo polskie składa hołd swoim bohaterom – Polakom, którzy pomimo grożącej kary śmierci nieśli pomoc swoim żydowskim sąsiadom, swoim żydowskim współobywatelom.
Z tej okazji w najbliższy piątek o godz. 12.00 będą składane kwiaty i zapalane znicze pod kamieniem pomnikiem upamiętniającym śp. Leokadię Piątkowską, przy zbiegu ulic Mickiewicza i Zwycięstwa (przy rondzie Węgrowskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata).
Pani Leokadia Piątkowska, mieszkanka Węgrowa została zamordowana wraz z ukrywanymi Żydami – Mendlem Klajnem oraz nieznanym z imienia mężczyzną przez niemieckich żandarmów 27 stycznia 1944 r. za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej. Upamiętnienie śp. Leokadii Piątkowskiej odbyło się 26 października 2021 r. w ramach programu "Zawołani po imieniu" przez Instytut Pileckiego.
Data 24 marca jest symboliczna. To właśnie tego dnia w 1944 roku dokonano egzekucji na rodzinie Ulmów. Niemiecka żandarmeria zamordowała wówczas Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich małoletnich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów: Gołdę Grünfeld, Leę Didner z córeczką oraz Saula Goldmana i jego czterech synów. W 1995 r. Józefowi i Wiktorii nadano pośmiertnie tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. W 2010 r. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.