W Węgrowie działa jedna z dwóch w Polsce ludwisarni. Ludwisarstwo to rzemiosło unikatowe, wymaga ogromnej wiedzy i wyjątkowych umiejętności. Nad tajemnicą wyrobu dzwonów pracują całe pokolenia, nic więc dziwnego, że jest to zawód dziedziczny.
Tradycje ludwisarskie w Węgrowie kultywuje Rodzina Państwa Kruszewskich. Historia ich pracowni sięga połowy XIX wieku, kiedy odlewnię dzwonów w naszym mieście założył Antoni Wodkowski. Mistrz nie miał synów, więc do zawodu przyuczał Jakuba Kruszewskiego. Utalentowany Jakub w 1920 roku przejął zakład i poprowadził go samodzielnie. Po drugiej wojnie światowej przekazał ludwisarnię synowi Antoniemu, po którym pracę przejęli Andrzej i Adam. Kolejne pokolenie węgrowskich ludwisarzy to Wojciech i Antoni, którzy tworzą dzwony obecnie.
W pracowni Państwa Kruszewskich powstało już ponad 2500 dzwonów. Można je usłyszeć nie tylko w Polsce i w krajach europejskich, ale też w Stanach Zjednoczonych, Rwandzie, czy dalekiej Papui – Nowej Gwinei. Najsłynniejsze dzwony z węgrowskiej ludwisarni to te, które znajdują się na Zamku Królewskim w Warszawie. Wykonane zostały w czynie społecznym w 1973 roku. Większy waży 840 kg, a mniejszy 465 kg.
Piękne brzmienie węgrowskie dzwony zawdzięczają wieloletniemu doświadczeniu swoich twórców. Przekazywanie tradycji z pokolenia na pokolenie jest w dzisiejszych czasach wartością trudną do przecenienia i rzadko spotykaną.
Dlatego warto odwiedzić ludwisarnię Państwa Kruszewskich, nie tylko, aby obejrzeć dzwony, ale także po to, by zasmakować atmosfery tego unikalnego i wyjątkowego miejsca.
Więcej informacji na stronie www.kruszewscy.pl