6 stycznia obchodzona jest Uroczystość Objawienia Pańskiego, tradycyjnie zwana Świętem Trzech Króli. Jest to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich, obchodzone już w III wieku na pamiątkę opisanego w Ewangelii św. Mateusza hołdu, jaki Trzej Królowie - Trzej Mędrcy złożyli Dzieciątku Jezus.
Od 10 lat w Polsce 6 stycznia organizowane są Orszaki Trzech Króli. W tym roku Węgrów znalazł sie w gronie 644 miejscowości, które włączyły się do tej wspaniałej inicjatywy i został zorganizowany I Węgrowski Orszak Trzech Króli.
Inicjatorami i głównymi organizatorami tegorocznego węgrowskiego orszaku byli dwaj księża wikariusze węgrowskich parafii: Ks. Emil Skobel i Ks. Krzysztof Nagórny. W organizację tego wydarzenia włączyły się: węgrowskie parafie, instytucje, organizacje, stowarzyszenia, przedsiębiorcy, harcerze, strażacy, policja oraz osoby prywatne. We współorganizacji i współfinansowaniu Orszaku uczestniczyło również Miasto Węgrów.
I Węgrowski Orszak Trzech Króli, odbywał się pod hasłem „Bóg jest dla wszystkich. Wszyscy do stajenki” i zgromadził tysiące osób, którzy przeszli ulicami Węgrowa, przeżywając swoistego rodzaju uliczne Jasełka. W Orszaku uczestniczyli również Burmistrz Węgrowa Krzysztof Wyszogrodzki wraz z Zastępcą Leszkiem Redoszem.
Barwny i radosny Orszak podążał za Trzema Królami i ich orszakami, by po drodze śpiewać kolędy i obserwować scenki przygotowane przez węgrowskie szkoły. Podczas wędrówki można było zobaczyć: Pierwszy Grzech (scenka w wykonaniu uczniów Zespołu Szkól Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego), Dwór Heroda (scenka w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Jana Dobrogosta Krasińskiego), Gospodę (scenka w wykonaniu uczniów Gimnazjum Gminy Liw), zmagania Dobra ze Złem (scenka w wykonaniu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza). Ostatnim etapem Orszaku było przejście przez Bramę Anielską (przygotowaną przez Szkołę Podstawową Nr 2 im. Jana Pawła II) i dotarcie na Rynek Mariacki, gdzie znajdowała się stajenka z Jezusem, Maryją i Józefem. Niebywałą atrakcją, szczególnie dla najmłodszych uczestników Orszaku Trzech Króli była „żywa szopka” ze zwierzętami znajdująca się obok stajenki.
I Węgrowski Orszak Trzech Króli okazał się wspaniałą inicjatywą pokazującą działanie lokalnej węgrowskiej wspólnoty. Parafie, szkoły, instytucje, Samorząd Miasta, rodziny i zwykli ludzie stworzyli niezwykłe wydarzenie obrazujące prawdę o Bożym Narodzeniu. Należy tylko wyrazić nadzieję, że za rok przeżywać będziemy kolejny Orszak Trzech Króli w naszym mieście.
Fot. Mariusz Witkowski